Спочатку був дріт. Саме так можна сказати про багато відомих винаходів. Сьогодні ми хочемо вам розповісти про декілька дійсно цікавих випадків, коли саме дріт став основою і відправною точкою для винаходу таких звичних нам сьогодні речей.
Маятник Фуко
Французький фізик і астроном Леон Фуко прославився, винайшовши маятник, який використовується для експериментальної демонстрації добового обертання Землі. Для того, щоб наочно довести факт обертання Землі навколо своєї осі, Фуко знадобився лише сталевий дріт і металева куля. Після ряду експериментів, в березні 1851 в паризькому Пантеоні була здійснена перша публічна демонстрація винаходу Фуко. Тоді під куполом Пантеону Фуко підвісив на сталевому дроті довжиною 67 метра металеву кулю вагою 28 кг із закріпленим на ньому вістрям. Свідком цієї демонстрації був президент Другої Французької республіки Луї Бонапарт (майбутній Наполеон III). У наші дні маятник Фуко демонструється в різних країнах в наукових музеях і планетаріях.
Пральна машина
Мало хто знає, що серед численних винаходів знаменитого художника і вченого Леонардо да Вінчі є і пральна машина. Причому ця машина була ультразвуковою і могла прати білизну навіть в холодній воді! Це наочно доводить малюнок, знайдений в архівах Леонардо да Вінчі. Як генератор коливань в машині використовувалася туго натягнутий тонкий сталевий дріт з закріпленою посередині металевою кулькою.
Коли барабан машини обертався, зубчасте колесо зачіпало дріт, в результаті чого виникали сильні поперечні вібрації грузила. Зі збільшенням швидкості обертання барабана, збільшувалася й частота коливань. Запуск машини та початковий період її роботи супроводжувалися різким й сильним звуком. Але як тільки частота ударів переходила межу чутності, установка починала працювати безшумно. Це доводить поведінка чоловіка, зображеного на малюнку. Він здивований відсутністю звуку, що підтверджується написом, що стоїть поруч: «Nil audibile quia ultra», що в перекладі означає: «Більше нічого не чути». Виходить, Леонардо да Вінчі додумався навіть до резонансного поділу матеріалів!
Англійська шпилька
Американець Волтер Хант вважається одним з найпродуктивніших винахідників XIX століття. Він отримував патенти за винаходи в самих різних сферах. Саме він винайшов швейну машинку, машину для виготовлення залізних взуттєвих цвяхів, латунні патрони для револьвера, застібку для поясів та пір’яну ручку.
Розумовий процес Ханта як правило стимулювався відсутністю грошей. Одного разу йому потрібно було терміново сплатить борг в 15 доларів, а в кишенях було порожньо. Розмірковуючи, де б роздобути грошей, винахідник крутив в руках шматочок сталевого дроту. І в цей момент йому в голову прийшла ідея, як з цього дроту можна зробити безпечну шпильку.
Він тут же зробив ескіз простенької дротяної застібки з одного кінця якої була кільцева пружинка, а з іншого пластинчастий замочок для кінчика голки. Так була винайдена знаменита англійська шпилька зі сталевого дроту, конструкція якої і сьогодні залишається в оригінальному вигляді.
Запатентувавши новий винахід, Хант відразу ж продав права на його використання всього за 400 доларів.