Шановні партнери!
Уманський дротяний завод – це сучасне підприємство, що динамічно розвивається та чуйно реагує на потреби ринку.Ми завжди відкриті для співпраці і пропонуємо вигідні умови, конкурентну продукцію, доступні ціни виробника. Завдяки регулярному оновленню обладнання та вдосконалення технологій, ми виробляємо продукцію, яка відповідає необхідним стандартам і якісним вимогам. На сьогоднішній день вона затребувана і користується попитом не тільки в Україні, а й за кордоном. Ми постійно ставимо собі нові завдання і впевнено їх виконуємо, рухаючись вперед. В цьому році першочерговою стратегічною метою є розширення ринків збуту завдяки плідній співпраці з вітчизняними та європейськими компаніями. Для цього ми збільшуемо потужності виробництва та обсяги продукції, що випускається, активно презентуємо її на міжнародних виставках і промислових форумах. Запрошуємо вас стати нашими партнерами і гарантуємо надійність, відповідальність, якість. Давайте розвиватися, збільшувати досягнення і заробляти разом!

З повагою
Генеральний директор
Сергій Овчарук

«УКРАГРОМЕТПРОМ» – НАДІЙНІСТЬ У ПАРТНЕРСТВІ, ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ У ЯКОСТІ!

Чесність, відповідальність, надійність – саме на основі цих принципів ми вибудовуємо свою роботу в усіх напрямках.
Ми чесно гарантуємо високу якість продукції та виконання своїх зобов’язань.
Ми відповідально підходимо до організації виробництва, грамотно формуємо команду професіоналів і створюємо гідні умови для персоналу.
Ми – надійні партнери для наших клієнтів і постачальників, працюємо на взаємній довірі, підтверджуючи це кожен день.

В останні роки на вітчизняному ринку метизів спостерігається позитивна тенденція до зростання обсягу виробництва. Зараз можна сміливо стверджувати, що цей напрямок упевнено й динамічно розвивається. Якщо в 2015 році, за даними державної служби статистики, у галузі відзначався значний спад – на 19 % знизилася кількість виготовленої продукції, то вже через рік було зафіксоване зростання на 12 %. І ця позитивна тенденція, на думку фахівців, збережеться на найближче десятиліття.Аналітики відзначають, що значно збільшився обсяг внутрішнього споживання різних видів метизів.

Це пов’язане з розвитком галузей, де вони найбільш затребувані, зокрема, із нарощуванням обсягів продукції, що випускається, у машинобудуванні (більш ніж на 5 % у 2017 році) та в будівництві (на 11 %). Також метизи в Україні широко використовуються у сферах виробництва сільськогосподарського інвентаря, електрозварювального устаткування, товарів народного споживання.

Раніше вітчизняні метизи за ціною поступалися товарам, що імпортуються з азіатських країн – Китаю, Кореї, Тайваню. Але останніми роками наші підприємства віддають перевагу українській продукції. Вона відрізняється більш високою якістю, а вартість її ненабагато перевищує зарубіжні аналоги. При цьому значно дешевше і швидше здійснюється доставка необхідних обсягів.

Крім зростання споживання вітчизняних метизів на внутрішньому ринку, збільшився й обсяг експорту. Найбільшими країнами-імпортерами з України є США, Польща, Індія. У 2018 році ця позитивна динаміка збережеться, вважають аналітики. А до 2020 року, за їх прогнозами, обсяг української продукції, що поставляється за кордон, у порівнянні з 2017 роком, зросте ще на 6–8 %.

Скільки лідерів із виробництва метизів в Україні

Серед усіх вітчизняних компаній, що випускають метизи, можна виділити близько десяти підприємств, які є лідерами за обсягами випуску продукції для внутрішніх потреб. Саме вони забезпечують більше 70 % ринку України. У цю десятку входить і Уманський дротяний завод «УКРАГРОМЕТПРОМ», на частку якого припадає близько 3,5 % всіх внутрішніх поставок.

Наше підприємство працює з 1996 року і має солідний досвід у виробництві найбільш затребуваних категорій метизної продукції. Починалося ж усе з одного волочильного стану і випуску двох видів дроту – загального призначення, що має широкий спектр застосування, і класу ВР, орієнтованого на армування залізобетону.

У 2005 році ми провели масштабну модернізацію обладнання, головною метою якої було доведення виробничої потужності до 8 000 тон на рік високоякісної продукції. Із того часу оновлення оснащення і технологічного процесу проводиться на нашому заводі регулярно.

До 2008 року продукція, що випускалася, була орієнтована здебільшого на будівельну галузь і призначалася переважно для армування залізобетонних виробів або виготовлення армуючих сіток. Потім ми значно розширили сортамент, додавши нові категорії дроту. Це стало можливим завдяки вдосконаленню технологічних процесів та використанню більшої кількості ступенів переробки.

На сьогоднішній день підприємство займає загальну площу понад 2 260 кв. м. На ній розмістилися виробничі цехи та лінії, складські приміщення, адміністративно-побутові будівлі. Зараз ми маємо у своєму розпорядженні шість волочильних станів. Їх загальна середня потужність становить до 1 000 тон на місяць. У нас працюють три печі, призначені для відпалу, тобто термообробки дроту. Цей процес необхідний для виготовлення виробів із більш тонким перетином – аж до 0,7 мм.

На підприємстві встановлена лінія цинкування з потужністю до 120 тон на місяць. Крім того, ми першими в Україні запустили унікальну лінію фосфатування з обладнанням польської фірми «WIGAL». Вона дозволяє виробляти сталевий дріт із підвищеними якісними характеристиками – більш надійний, міцний, довговічний, із поліпшеною стійкістю до корозії.

Зараз ми випускаємо такі види сталевого дроту:
загального призначення (оцинкований, із термообробкою і без відпалу) відповідно до ДСТУ 3282-74;
класу ВР-1, включаючи мірну, для формування залізобетонних конструкцій, відповідно до ДСТУ 6727-80;
для холодної висадки відповідно до ДСТУ 5663-79.
Кожен вид продукції виробляється в широкому спектрі діаметрів, у тому числі дуже маленьких. Виробнича потужність за всіма видами дроту сьогодні становить у середньому 12 000 тон на рік, але ми збираємося значно наростити обсяги.

Також ми створили власну лабораторію з контролю властивостей готової продукції та сировини. Її фахівці ретельно стежать за дотриманням якісних стандартів на кожному етапі – від катанки, що надходить на склад, до підготовлених до відправлення виробів.

Чому вигідно співпрацювати з Уманським дротяним заводом

Уманський дротяний завод активно розвивається, посилює технічну базу, збільшує асортимент продукції, освоює нові напрямки і ринки збуту. Нашими постійними партнерами є як вітчизняні компанії, так і закордонні. Зміцнення і розширення такої співпраці є однією з найважливіших стратегічних завдань на найближчі роки.

До наших головних переваг належать:
виняткова якість продукції, обумовлена якістю сировини, передовим обладнанням, професіоналізмом і досвідом співробітників;
великий асортимент продукції, що має попит у сферах будівництва, електротехніки, виготовлення металовиробів, товарів народного споживання;
постійна наявність на складі запасу сировини для оперативного реагування на актуальні замовлення (строк їх виконання становить, залежно від складності, максимум 10 днів);
унікальна, перша в Україні, лінія фосфатування для виробництва продукції з покращеними якісними характеристиками;
чесне вибудовування надійних відносин із клієнтами і партнерами на основі взаємної відповідальності, довіри, вигоди;
динамічний розвиток підприємства, що дозволяє успішно освоювати нові напрямки діяльності.

В Україні нашими найбільш великими партнерами є такі підприємства, як ТОВ «НИФ Кит Консалтинг», ТОВ «Рост», ПАТ «ПлазмаТек», ТОВ «Металопромислова група», ТОВ «Сітка Захід», СП ТОВ «Брополь», ТОВ «Агротехзабезпечення», ТОВ «Метизний завод Дона», ТОВ «СКС Інжиніринг», ПП «Уманський завод залізобетонних виробів», Київський картонно-паперовий комбінат.

Яка продукція метизних заводів найбільш затребувана

Солідну частку ринку метизів України – майже 50 % – займає сталевий дріт. Він використовується як сировина для виготовлення широкого спектру промислових товарів та інших видів метизних виробів, зокрема, різних видів кріплень – болтів, цвяхів, шурупів, гайок, шплінтів, саморізів. Другою великою категорією метизної продукції, яка виробляється із дроту, є металеві сітки – арматурні, зварні, рифлені, плетені, рабиця тощо.

Сталевий дріт певних видів і діаметрів широко застосовується в будівельній галузі для армування залізобетонних конструкцій. У цього виду будівельно-монтажних матеріалів допускається наліт іржі або невеликі вм’ятини і подряпини, глибина яких не повинна перевищувати чверть товщини самого виробу. При цьому не допускається наявність навіть найдрібніших тріщин і присутність окалини.

Також дріт використовується для виготовлення зварювального обладнання та електродів, різних видів каркасів і загороджень, теплиць і парників, сільськогосподарського інвентаря, широкого спектру товарів народного споживання – від електронагрівальних приладів до канцелярських скріпок.

Як виробляється сталевий дріт

Сировиною для виготовлення сталевого дроту є катанка, яка являє собою круглий профіль, отриманий методом гарячого прокату. Однак метал при цьому спеціально не нагрівається, а розпікається природним шляхом під час проходження через вали прокатного стану. Після цього температуру отриманої сировини знижують шляхом звичайного повітряного або прискореного охолодження. Діаметр катанки становить, як правило, від 5 до 14 мм. Але деякі підприємства виробляють сировину товщиною до дюйму (2,5 см). Вона використовується для виготовлення будівельної арматури, великих болтів і деяких інших видів кріплень.

Найчастіше перед волочінням катанки її піддають травленню – обробці в спеціальних ваннах із розчином соляної та сірчаної кислоти різної концентрації. Цей процес дозволяє прибрати окалину й інші дефекти сировини, які можуть позначитися на якості готової продукції.

Сталевий дріт виготовляється на спеціальному обладнанні – волочильних станах, що дозволяють поступово знижувати початковий перетин катанки до потрібного діаметру. Це досягається за рахунок її протяжки через отвори, які послідовно зменшуються. Для отримання більш тонкого перетину дроту вона проходить також додаткову термообробку, або інакше –відпал, що підвищує еластичність і гнучкість катанки.

Вважається, що процес виробництва дроту технологічно не вимагає значних витрат, через що його собівартість відносно невисока. Це дозволяє формувати доступні ціни на готову продукцію.

Для поліпшення якісних характеристик сталевого дроту він може піддаватися процесам цинкування або фосфатування, тобто поверхня покривається тонким шаром цинкових або фосфатних солей. Це на порядок підвищує його стійкість до корозії та інших негативних факторів. Така продукція призначена для експлуатації в складних погодних умовах із підвищеною вологістю, оскільки зберігає початкові властивості протягом довгого часу.