Шампанське – постійний атрибут новорічних свят. Традиція зустрічати новий рік у колі рідних та близьких келихом шампанського, є однією з найвідоміших та найбільш популярних у нашому житті. Ви запитаєте: “Яке відношення до цієї традиції має сталевий дріт?” Саме безпосереднє!
Всім відомо, що пробки для закупорки пляшки з шампанським, зміцнюються спеціальними дротяними «вуздечками», для запобігання їх можливому мимовільному «вильоту» під впливом вуглекислого газу, яким насичені ігристі вина. Подібна дротяна вуздечка називається мюзле (від французького Muselet – «одягати намордник»).
Читайте також: Як дріт допоміг кар’єрі Мерилін Монро, врятував відпочиваючих від акул та «вбив» професію ковбоїв
Існує гарна легенда, що винахідницею мюзле є легендарна мадам Кліко, яка висмикнула зі свого старого корсажа сталевий дріт і закрутила їм пробку свого сорту шампанського «Вдова Кліко». Це швидше за все просто міф, але проблема з винними пробками, що вилітають під тиском газу, завжди була «головним болем» усіх виробників вина. І вирішували її по-різному: запечатували пробки воском та сургучем, пов’язували їх тонкими мотузками. Але ці способи були недостатньо надійними. Віск часто не міг утримати напору винних газів, а мотузки на пробках перегризали миші. Тоді на зміну воску та мотузкам прийшов сталевий дріт.
Версія зі шматком сталевого дроту з корсету мадам Кліко не підтверджена жодними історичними документами, а ось глава Винного Дому Jacquesson Адольф Жаксон (Жакессон) обезсмертив своє ім’я якраз тим, що офіційно запатентував мюзле, як ефективний спосіб закупорки пляшок з ігристими винами. 6 лютого 1845 року він отримав патент № 412 на удосконалення пристроїв та процесів, специфічних для закупорювання пляшок з вином або іншими рідинами, ігристими чи ні.
Читайте також: 3 незвичайних дротяних рекордів
Заради справедливості варто відзначити, що перші мюзле хоч і вирішували питання закупорки пляшок, але їх було складно встановити та незручно відкривати. Згодом виробникам вдалося вирішити і цю проблему. Сучасні мюзле виготовляються механічним способом. А перший верстат для виробництва дротяних ковпаків для пробок винайшли брати Кортеллацці, власники невеликої ремісничої майстерні, які стали спеціалізуватися на виробництві мюзле.
Сучасні мюзле виготовляють із сталевого дроту завтовшки 0,7-1,0 мм і завдовжки 52-60 сантиметрів, скрученого для збільшення міцності. Вони мають невелику петлю, вкручену в нижнє кільце, яку можна легко розкрутити, щоб послабити тиск мюзле та відкрити доступ до пробки.