Чому сталевий дріт називається «в’язальним»

Сталевий низьковуглецевий дріт (ДСТУ 3282-74), який виробляє Уманський дротяний завод Украгрометпром, часто в народі і фахівцями називається «в’язальним». Як логічно припустити з цієї назви, «в’язальний дріт» повинен застосовуватися для компактної та надійної ув’язки різних виробів, що мають великі габарити та вагу: металопрокату, колод, дошок, а також мотків та бухт дроту. Крім цього, цей дріт також застосовується при зведенні парканів та огорож, при утепленні трубопроводів, проведенні монтажних робіт, для виготовлення кліток, вольєрів й габіонів. Але свою назву цей дріт отримала за те, що його активно використовують будівельники для в’язки арматури при створенні арматурних каркасів залізобетонних конструкцій.

В'язальний дріт

В’язка металевої арматури є основним етапом у створенні арматурного каркаса. Подібна армована конструкція значно збільшує міцність і довговічність залізобетонних конструкцій. Для обв’язки арматури використовується сталевий дріт, діаметром від 1,2 мм до 1,6 мм. Щоб дріт краще гнувся і не ламався при закручуванні вузлів, його додатково піддають термічній обробці. Завдяки цьому дріт легко в’яжеться, дозволяючи виконувати різні вузли.

Потрібно відзначити, що будівельники застосовують і інший спосіб з’єднання прутів арматури між собою – за допомогою електричного зварювання. За допомогою зварювання можна набагато швидше змонтувати арматурний каркас, ніж використовуючи метод ув’язування. Але для зварювання потрібно спеціальний апарат і кваліфікований зварювальник. А ув’язати каркас за допомогою дроту зможе будь-який робітник, бо цей процес не вимагає ніяких спеціальних навичок. Крім того, якщо зварювати арматуру буде зварювальник, який не має достатнього досвіду контактного зварювання, він може перегріти метал в місцях стикування так, що у того зміняться його вихідні фізико-механічні властивості. В результаті перегріву арматура стане менш гнучкою й міцною, що може привести до руйнування залізобетону під час пікових навантажень.

Стальная проволока для вязки арматуры

Додатковими перевагами в’язки арматури за допомогою дроту є можливість проводити ці роботи прямо в опалубці і можливість швидкого виправлення будь-яких помилок або недоліків.

Точно розрахувати кількість дроту, яке потрібно для ув’язки сталевого каркаса досить складно. Фахівці стверджують, що середня витрата в’язального дроту становить від 10-ти до 20 кілограм на 1 тонну арматурних прутів. Також застосовується метод розрахунку виходячи з кількості та діаметра прутів арматури. Так прийнято вважати, що для скріплення двох арматурних стержнів діаметром 10 мм потрібно 0,25 м дроту, а на ув’язки трьох прутів того ж діаметру потрібно буде 0,5 м. Існує і самий спрощений варіант розрахунку, за яким кількість вузлів просто множать на коефіцієнт 0,5 і приблизно отримують необхідну кількість дроту в метрах.